Chciałbym zwrócić uwagę na błąd, który wkradł się do opisu wydarzeń w Ścinawie. Radzieckie czołgi przejechały po moście drogowym nie 25, a 24 stycznia. Batalion to był, ale na papierze - etatowo powinni mieć ponad 20 czołgów, mieli tylko 9. Dokładniejszy opis tych działań w relacji "Dolny Śląsk - pole bitwy 1945" http://npm.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=6003 post z 2 czerwca 2016 r. Wspomniany w tekście dowódca niemiecki, kpt. Bernhard, dowodził jednym z dwu broniących Ścinawy batalionów szkoły podoficerskiej z Jawora (Heeres-Unnteroffiziers-Schule Jauer). Za walki w obronie Steinau an der Oder, zwłaszcza za obronę klasztoru i przedarcie się do własnych linii, hautpmann Alfred Bernhard został 14 lutego 1945 r. odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego.
Dziękuję za informację. Pisałem za Majewskim "Dolny Śląsk 1945" = "25 stycznia o świecie batalion czołgów dowodzony przez majora Szotina (z 62 Brygady Pancernej)...". Zmiana daty to poważny problem bo mam tu zdjęcie, ktore pokazuje jak rozległa jest Odra na tym odcinku. Umieszczone we wczorajszym odcinku, spowodowałoby usunięcie zdjecia Oleśnicy, ktore tez jest wazne (a przyjalem konwencje ze jest jedno na wpis). Póki co umieszczę informację, że jest odrębny głos co do daty wydarzenia i link. Na pewno będzie dobrze w wersji finalnej, za rok lub dwa - będa mapy i konkretny harmonogram. Jeszcze raz dzięki i mam nadzieję, że będziesz śledził ten blog do 9 maja.
Chciałbym zwrócić uwagę na błąd, który wkradł się do opisu wydarzeń w Ścinawie. Radzieckie czołgi przejechały po moście drogowym nie 25, a 24 stycznia. Batalion to był, ale na papierze - etatowo powinni mieć ponad 20 czołgów, mieli tylko 9. Dokładniejszy opis tych działań w relacji "Dolny Śląsk - pole bitwy 1945"
OdpowiedzUsuńhttp://npm.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=6003
post z 2 czerwca 2016 r.
Wspomniany w tekście dowódca niemiecki, kpt. Bernhard, dowodził jednym z dwu broniących Ścinawy batalionów szkoły podoficerskiej z Jawora (Heeres-Unnteroffiziers-Schule Jauer). Za walki w obronie Steinau an der Oder, zwłaszcza za obronę klasztoru i przedarcie się do własnych linii, hautpmann Alfred Bernhard został 14 lutego 1945 r. odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego.
Dziękuję za informację. Pisałem za Majewskim "Dolny Śląsk 1945" = "25 stycznia o świecie batalion czołgów dowodzony przez majora Szotina (z 62 Brygady Pancernej)...". Zmiana daty to poważny problem bo mam tu zdjęcie, ktore pokazuje jak rozległa jest Odra na tym odcinku. Umieszczone we wczorajszym odcinku, spowodowałoby usunięcie zdjecia Oleśnicy, ktore tez jest wazne (a przyjalem konwencje ze jest jedno na wpis).
UsuńPóki co umieszczę informację, że jest odrębny głos co do daty wydarzenia i link. Na pewno będzie dobrze w wersji finalnej, za rok lub dwa - będa mapy i konkretny harmonogram.
Jeszcze raz dzięki i mam nadzieję, że będziesz śledził ten blog do 9 maja.