niedziela, 18 stycznia 2015

17 stycznia, środa. Prolog

Prolog

17 stycznia 1945 w środę, dokładnie 70 lat temu, Armia Czerwona przekroczyła Wisłę i dokonała oskrzydlającego natarcia na Warszawę. Zaledwie po kilku godzinach walk, obawiając się okrążenia Niemcy opuścili miasto. Rozpoczęła się operacja wiślańsko-odrzańska, przedostatni decydujący etap wojny przed natarciem na Berlin. Dwa dni wcześniej zajęty zostały Kielce, dzień wcześniej Radom i Częstochowa. Następnego dnia Armia Czerwona zdobędzie Kraków, a za dwa dni Łódź.

W tym czasie we Wrocławiu panował spokój, podobnie jak Drezno miał opinię schronu Rzeszy, miasta do ktorego nie dotrą bombowce, któremu wojna zostanie oszczędzona. Prawie nikt jeszcze nie wiedział, że miasto zostało ogłoszone twierdzą, rozkaz ten był trzymany w tajemnicy.

Przez następnych kilka miesięcy, aż do maja będziemy przedstawiać kronikę tych tragicznych dni, opowiadając co wydarzyło się dokładnie 70 lat temu. Dzień po dniu będziemy relacjonować wojnę. Wiemy teraz o niej więcej. Liczymy też na Waszą pomoc i uwagi, szczególnie te krytyczne. [td]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz