niedziela, 25 stycznia 2015

25 stycznia. Czwartek

25 stycznia. Czwartek 

Indywidualne przygotowanie Wrocławian do działań wojennych obejmowało również, szczególnie w sferze osobistej, nastawienie i posiadanie określonej odporności psychicznej. Nie każdy wszak był zagorzałym narodowym socjalistą. Nie każdy potrafił uporać się z wielkim zagrożeniem jaki przesuwający się błyskawicznie Front Ukraiński, oraz apodyktyczny Hankego wywierały na wszystkich, czyli także na każdego z osobna. Fala samobójstw zarówno w styczniu jak i pozostałych dniach trwania Festung Breslau była trudna do przecenienia. Archiwa Urzędu Stanu Cywilnego ujawniają 82 przypadki. W tym najczęściej zgłaszane przez dowództwo Sicherheitspolizei otrucia w liczbie 28, 7 zastrzelonych – w tym także na żądanie, 6 powieszonych, 5 przypadków przecięcia tętnic, otruć narkotykami, ulatniającym się gazem itd. Wśród ofiar tej swoistej psychozy strachu podsycanej przez aparat terroru „Freitod” uznany dla najsłabszych jako jedyne  honorowe wyjście. W grupie która wybrała takie zakończenie wojny i własnego życia znaleźli się min. konsul dr Siegfied Goossens, nadinspektor Hans Anders, pracownik kancelarii sądowej Richard Mayer, nadwachmistrz żandarmerii Herbert Gruber, dyrektor Dieckfoos i wielu innych.
Świadomość niechybnej klęski musiał paraliżować wszystkich tych, którzy cokolwiek wiedzieli o sile nieprzyjaciela. Wystarczy przedstawić kilka zestawień liczbowych aby przy założeniu że nie jest się dyletantem i militarnym ignorantem wyciągnąć wnioski ze skali zagrożenia. Przewaga I Frontu Ukraińskiego była przytłaczająca. Tuż przed rozpoczęciem operacji wrocławskiej była to przewaga w ludziach 1,7:1, w działach i moździerzach 2,8:1, w czołgach i działach pancernych 3,4:1.
I Front Ukraiński w momencie rozpoczęcia operacji wiślańsko-odrzańskiej dysponował ilością 1083848 żołnierzy, 2427 czołgów, 1234 dział pancernych, 6748 dział polowych od 76mm wzwyż, 7217 moździerzy, 1084 wyrzutni rakiet, 1846 dział przeciwlotniczych, 56443 samochodów.
W skład Frontu wchodziły:
2 Armia lotnicza, w tym 6 Korpus Lotnictwa Bombowego Gwardii dowodzony przez gen. Mjr Iwana Połbina – którego nazwisko we Wrocławiu do dziś przypomina ulica na Kozanowie.
2 Armia Wojska Polskiego dowodzona przez Waltera Świerczewskiego – który to musiał oddać palmę pierwszeństwa w nazwie jednej z większych ulic Gartnerstrasse -  Józefowi Piłsudskiemu,
3 Armia Pancerna Gwardii,
3 Armia Gwardii,
4 Armia Pancerna,
5 Armia Gwardii,
6, 13, 21, 52, 59, 60 Armia, do tego
1, 4, 7, 25, 31, 150, 152 Korpusy i brygady zmechanizowane i pancerne,
7 i 10 korpus artylerii przełamania.
Wojska niemieckie zorganizowane były wokół 4 Armii Pancernej pod dowództwem gen. Grasera wśród której występowała min. grupa Nehring, Saucken, Herman Goring, Jauer, Brandenburg, garnizon Festung Glogau, 17 Armia pod dowództwem gen. Schulza
Załoga Festung Breslau składała się z:
609 Dywizji do zadań specjalnych
Pułków piechoty Kersten, Reinkober, Schutz, Siebert
609 Batalion saperów
Samodzielny pułk SS Besslein – początkowo pułk D
Samodzielny pułk Mohr – początkowo B
Samodzielny pułk Hanf – początkowo A
Samodzielny pułk piechoty Sauer – początkowo C
Samodzielny pułk piechoty Wehl – początkowo E
1 i 3 Batalion 26 pułku spadochronowego
Grupa Artylerii Północ, Zachód, Południowy Zachód
150 pułk artylerii przeciwlotniczej
Pułk saperów Breslau, w tym 28 szkolny batalion zapasowy Breslau-Cosel, w styczniu przemianowany na saperską grupę bojową Moller
9 węgierski batalion saperów
Pułk łączności Breslau
Volksstrum – 38 batalionów
Hitlerjugend – 2 bataliony

Do walk o Breslau pozostało już 21 dni, wszystkie nazwy występujących czerwonoarmistów i obrońców twierdzy jeszcze nie raz będą się pojawiać, dlatego już teraz warto poznać ich strukturę.

25 stycznia pierwsze jednostki 13 Armii generała Puchowa wraz z czołgami wyszły na pozycje nad Odrą w okolicy Buszkowic i Chobienią w okolicach Ścinawy.
Raporty Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu były dużo bardziej optymistyczne
(…) 25 stycznia 1945: Czoła nieprzyjacielskich oddziałów zaczepnych przesuwają się od południowego wschodu bliżej Breslau. Na wschód od miasta nie pojawił się żaden atak wroga(…)

Założenia taktyczne strony radzieckiej były takie, żeby Wrocław zdobyć w ciągu 3-4 dni. Jak się okazało oblężenie twierdzy trwało 80 dni i nocy…[tom]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz